• e-shop
 • SC XAVEROV HORNÍ POČERNICE z.s.

  Oficiální webové stránky klubu

  Kalendář zápasů

  Muži

  Svatopluk Malina: "Na jaře budou rozhodovat drobná klopýtnutí.“

  4 / 1 / 2016

  Rozhovor se sportovním manažerem p. Svatoplukem Malinou.

  Za celý podzim neprohráli ani jeden zápas, ale stejně nejsou první. Fotbalisté Xaverova jsou na druhém místě v B skupině II. třídy. Na vedoucí Satalice, které dokázali porazit, přitom ztrácejí bod. „Z téhle pozice se prý dobře útočí. Ale myslím, že na jaře budou rozhodovat drobná klopýtnutí,“ myslí si sportovní manažer klubu Svatopluk Malina. 

  Podzim skončil a Xaverov je na druhém místě tabulky. Jak jste s první polovinou soutěže v Počernicích spokojení?

  Spokojeni jsme, škoda dvou remíz. Teoreticky od sestupu zachráněni nejsme, prakticky se nás to netýká. Chceme pokračovat v nastaveném trendu a hrát fotbal, který by se líbil divákům, přilákat do ochozů stadionu co nejvíce lidí. Jsme spokojeni s naším fanklubem, který nás povzbuzuje nejen doma, ale doprovází nás i na venkovní utkání, na kterých se nám snaží vytvořit domácí prostředí. Xaverov vždy patřil fotbalu a my chceme na tuto tradici navázat.

  Xaverov se řadí mezi favority postupu. Co říkáte na výchozí pozici, jakou si před jarem vybudoval?

  Pozice je to podle teoretiků výborná. Z této pozice se lépe útočí, ale to musíme především projít jaro bez klopýtnutí. Prakticky to zhodnotíme po posledním kole.

  Co bylo na podzim největší předností Xaverova a co naopak mohlo být lepší?

  Řekl bych, že se zlepšila tréninková morálka. Řada hráčů si uvědomila, že bez tréninku to opravdu nepůjde. Zapojení Davida Lukeše jako hrajícího asistenta byl také velmi dobrý krok. Trenér Jirka Chalupa i David Lukeš dovedou velmi dobře připravit tým i po taktické stránce a David to ještě nemilosrdně kontroluje na hrací ploše.

  Minimálně z pohledu bodového zisku jste proti loňsku o bod lepší. Vnímáte, že se za ten rok tým posunul výš?

  To jsem si ani nevšiml, že máme o bod víc. Podařilo se nám ale do týmu zapracovat pár perspektivních mladých hráčů. Tím se tým zlepšil i rychlostně, a to je také jeden z důvodů zlepšení herního projevu. Nebudu zde nikoho chválit ani zatracovat. To je naše interní věc, ale některé věci musíme určitě zlepšit. Hlavně se musíme pokusit celý tým udržet pohromadě.

  Xaverov dokázal jako jediný vyhrát nad Satalicemi a mohl myslet na první místo. Jak moc mrzí, že to nakonec nevyšlo?

  Sice jsme nad Satalicemi vyhráli, ale první jsme nebyli. Měli jsme o zápas méně a v okamžiku, kdy jsme mohli být první, přišla remíza s mužstvem Dolních Počernic. Zápas blbec. V 15. minutě jsme měli vést 3:0 a místo toho jsme ve 22. minutě prohrávali 0:2. Jaké šance jsme neproměnili, to byl unikát. Já si v průběhu zápasu myslel, že když budeme hrát do večera, tak gól nedáme. Nakonec jsme dali dva a vyrovnali.

  Výhrou nad Satalicemi jste každopádně získali momentálně na svou stranu výhodu lepšího vzájemného zápasu. Je to velké plus?

  Plus je každá výhra. Podívejte se do statistik, kolikrát se tomuto týmu stalo, že nevstřelil v zápase ani branku, i když hrál pod hlavičkou Ďáblice B. Možná, že to tak trochu svědčí o taktické vyspělosti.

  Váš tým za podzim ani jednou neprohrál, dvakrát ale remizoval, což ho sesadilo z vedoucí příčky. Která z těchto bodových ztrát vás mrzí více a proč?

  V Troji jsme nehráli dobře. Mužstvo se dávalo dohromady. Prohrávali jsme, výsledek otočili a v nastavení soupeř vyrovnal. K zápasu s Počernicemi jsem se už vyjadřoval. Každý zápas s B nebo C týmem je strašně složitý. Já viděl Dolní Počernice dvakrát před naším utkáním, ale u nás hrál podstatně jiný tým. Asi za to může i rivalita.

  Jak vůbec vnímáte rivala ze Satalic, který se netají touhou dostat výš a před sezonou vzal do klubu dokonce celý tým, který hrál v jiných barvách?

  Pro nás je to tak trochu derby, ale soupeř je to jako každý jiný. Jediný rozdíl je, že má fotbalově větší úroveň. Hráčská kvalita je někde jinde než ta naše, tedy nesrovnatelně vyšší, ale jak sám víte, ve fotbale je možné všechno. Ke každému zápasu přistupujeme s respektem a pokorou, žádný zápas nesmíte podcenit, o Satalicích to ale platí několikanásobně.

  Satalice oceňují, že Xaverov má kvalitu – hráčskou, dobré zázemí i fanoušky. Jak vy pohlížíte na lídra tabulky?

  Nevím jak je to v Satalicích se zázemím a fanoušky. Roman Hogen je ale zkušený funkcionář a fotbalový stratég. Fotbalově i hráčsky jsou na tom určitě lépe, takže pokud chceme uspět, nezbývá nám než přidat na bojovnosti a zkusit se připravit dobře i po taktické stránce. Jsem ale přesvědčen, že náš vzájemný zápas nebude rozhodující měřítko, ale bude záležet na drobných klopýtnutích.

  Budete tým během zimy posilovat, aby to s útokem na vyšší soutěž nakonec vyšlo?

  Budeme se snažit udržet stávající kádr, doléčit zranění. S některými hráči se budeme možná muset rozloučit pro jejich nezájem. Posilování je otázka peněz a tato skutečnost jde tak trochu mimo nás. Možná že se po přečtení článku nějaký sponzor přihlásí, ale to je tak teorie z říše snů. Jak říkám, každá koruna by byla dobrá na cokoliv. Od radnice máme krásné dresy, třeba nám dá někdo nějakou korunu na dovybavení. Restaurace Bobr Xaverov se alespoň postará o žaludky hráčů při domácích utkáních.

  Zapojí se do boje o postup i Dolní Měcholupy, nebo to spíš vidíte na dvojici Xaverov – Satalice?

  Dolní Měcholupy jsou silným soupeřem a do boje se určitě zapojí. Nám zápas proti nim vyšel nejen výsledkově, ale i herně. A to je určitě pro ně motivace pro odvetu. Určitě jejich výsledky přispívají ke kvalitě a vyrovnanosti soutěže. I s tímto faktem se budeme muset vyrovnat nejen my, ale možná také Satalice.

  Když soutěž zhodnotíte jako celek, je úroveň lepší než před rokem?

  Myslím, že úroveň šla výkonnostně nahoru a je lepší než před rokem. Nemůžete podcenit žádného soupeře, i když je v tabulce níž. Jak jsem si všiml, skoro každé mužstvo má ve svém kádru výraznější individualitu.

  Leckdy se objeví i možnost postoupit i z druhého místa, třeba Satalice ale na tuhle variantu nechtějí ani pomyslet. Co na tuto možnost říkáte jako zástupce Xaverova?

  Postup z druhého místa je samozřejmě také varianta. Když to tak vyjde, je to dobrá varianta. Satalice sice tuto variantu, jak říkáte, odmítají a nechtějí na ni ani pomyslet, ale to je jejich filozofie. Já bych hlavně nechtěl zažít takové jaro, jako bylo před rokem (Xaverov prohrál 4 zápasy a v jednom remizoval - pozn. red.).

  Prý došlo i ke změně vlastníka klubu. Můžete situaci nějak okomentovat?

  Je pravda, že v SC Xaverov Horní Počernice došlo ke změně vlastníka. Podle vyjádření radnice Prahy 20, která je stále zhruba třetinovým vlastníkem, se tato změna nedotkne xaverovského fotbalu. Na tom se dohodla radnice s novým vlastníkem. Bude tak zachován fotbal mužů, kteří hrají II. třídu Prahy a změna vlastníka nezasáhne ani Občanské sdružení SC Xaverov, které hraje mládežnické soutěže a to velmi úspěšně. Přípravky Xaverova hrají pražskou Elite soutěž.

  A jaký byl podzim z pohledu mládeže, na které si Xaverov zakládá?

  Chtěl bych říct, že fotbal v kategorii mužů, to je naše zábava, i když jí bereme prestižně a odpovědně. Naší prioritou je mládež - a to se nám daří. Myslím, že dobře. Chtěl bych poděkovat všem trenérům a lidem, kteří se o mládež starají, za všechny bych chtěl jmenovat Karla Pitáka. Doufám, že to ostatní přežijí. Protože pokud nebudeme mít mládežnickou základnu, budeme to mít složité i u mužů. Bez vlastních odchovanců a peněz to nejde.

  Rozhovor použit z PFS

  Nejnovější zprávy Muži

  "Hrajem fotbal pro zábavu, nevěšíme nikdy hlavu,

  zvítězíme beze slov, my jsme přece XAVEROV.

  Hej, hej, hej, XAVEROV je nej!

  logo městská část praha 20_png
  praha-logo-gif_566x566_gif
  prazsky-fotbalovy-svaz
  logo1png_228x77.png
  image001jpg_591x152.jpeg
  websitemedialogo-extranegativespacepng_1024x313.png
  logo-rovac-png_500x167.png
  fs-cz-clrpng_3484x1166.png
  ppl-zakladni-barevne-cmykjpg_1776x534.jpeg
  veoliajpg_1500x465.jpeg
  download.png
  renomia-logojpg_853x703.jpeg
  download.jpg
  1png_261x95.png
  autoPoly.png
  imagespng_435x116.png
  partyday-logo.png
  logo[1].png

  Hrdý partner mládeže

  Top