• e-shop
 • SC XAVEROV HORNÍ POČERNICE z.s.

  Oficiální webové stránky klubu

  Kalendář zápasů

  Slovo šéftrenéra mládeže Davida Lukeše

  Vážení rodiče, fanoušci a všichni příznivci xaverovského fotbalu, dlouho jsem přemýšlel, zda tyto řádky uvést do života na webové stránky našeho klubu, ale nakonec jsem se rozhodl a vy máte možnost si je přečíst. Jejich účelem není moralizovat, kritizovat či poučovat, ale nabídnout pohled člověka, kterému záleží na tom, co se v klubu děje a kam by měl směřovat.

  Když jsem před dvěma lety dostal nabídku stát se šéftrenérem mládeže, mým snem bylo budovat klub fungující na zdravých základech, kde budou lidé rádi trávit čas – děti, trenéři, rodiče, hráči i fanoušci. K tomu jsem začal využívat své zkušenosti ze zaměstnání (jsem učitelem TV na víceletém gymnáziu), zkušenosti dlouholetého fotbalisty, trenéra, zkušenosti rodiče a v neposlední řadě zkušenosti ze života.

  Přeji si, aby v naší uspěchané době byl náš klub místem, kde „zpomalíme“ a budeme se smysluplně věnovat dětem. Dnešní doba klade velký důraz na výkon i na výsledek. Zpočátku jsem byl překvapen, že i u nás v klubu se u dětí někdy hledělo na tyto aspekty více než na radost ze hry, emoce, zápal pro hru, rozvoj jednotlivce či nepřetěžování dětí. Byl jsem a stále jsem nemile překvapován, co jsme jako trenéři a rodiče schopní klást na bedra dětí. Zapomínáme snad, jak jsme sami vyrůstali, čas po škole trávili bez dozoru rodičů a dělali jsme zkrátka nějakou neřízenou aktivitu, o kterou dnešní děti přicházejí? A jak jsme byli spokojení. Vím, je jiná doba, ale děti jsou děti, jejich vývoj nelze urychlit a jednostranné zatěžování je škodlivé. Potřebují i jinou aktivitu, jinak brzy vyhoří a následky si s sebou nesou pak celý život. Přehnaná péče a neustálá kontrola je dnes taky problém, vede pak děti k malé samostatnosti, neumí si připravit sami věci do školy, na trénink, omluvit se, vůbec komunikovat. Nechceme z našich šikulů vychovat jen dobré sportovce, ale kluky, kteří se v životě neztratí, budou se řídit pravidly a samostatně se rozhodovat, nebudou se spoléhat jen na pomoc rodičů.

  Na základě toho, co jsem „nasál“ v našem klubu při trénincích, zápasech, na různých turnajích a trenérských schůzkách jsem po nějaké době začal vytvářet různé prostředky k formování a směřování našeho klubu. Xaverovský šikula, manuál trenéra, kodex rodiče, nástěnky na chodbách s různými aktuálními články, abychom četli, zamýšleli se, vzdělávali se a uvědomovali si, co děláme či neděláme správně.

  Do našeho klubu jsem se vrátil jako hráč a následně jako trenér, protože jsem zde vyrůstal a Xaverov je pro mě srdeční záležitost, samozřejmě hned po mé rodině. Chci tady trávit smysluplně svůj volný čas, proto bych byl rád, aby všichni, kdo v klubu nějakým způsobem existují – trenéři, děti, hráči, rodiče, fanoušci – zde utvářeli pozitivní prostředí a byli spokojení. Na nás rodiče bych rád apeloval, podporujte své děti, fanděte jim i celému týmu. Zároveň však dodržujte klubová pravidla, která tu jsou jak z výchovných, tak sportovních důvodů.

  Jako příklad uvedu zákaz vstupu na hrací plochu během tréninku a zápasu a hned vysvětlím proč. Kdo se něco učí, potřebuje klid a nepotřebuje neustálý dohled a kontrolu. Naopak potřebuje se plně koncentrovat, na to, co dělá, co se učí a je nezbytné vnímat především svého trenéra. Prostředí zbavené napětí je ta nejlepší možnost pro rozvoj a učení se novým věcem.

  Zákaz kouření v areálu je podobný problém. Sportující děti by měly mít vzory i v nás a my bychom jim měli ukázat cestu ke správné životosprávě. Je smutné, když děti musí chodit po cestě plných nedopalků nebo kolem dospělých, někdy i trenérů a rozhodčích, kteří kouří v místech, kde je to zakázáno a viditelně označeno.

  Zkrátka pojďme udělat z Xaverova místo, kde sport bude zábavou, dodržování pravidel a slušnost, ohleduplnost či přátelský pozdrav nebudou ostudou, ale samozřejmostí. Zápasy a turnaje pro nás budou opravdovým svátkem, na který se budeme všichni těšit. Uvidíme zde totiž naše šikuly, společně se potkáme a budeme srdečně fandit, podporovat je, ale nebudeme klukům radit. Zároveň nebudeme křičet na rozhodčího, je to také jenom člověk, který může udělat chybu, zrovna tak jako vaše dítě či spoluhráč. Jako trenéři budeme koučovat s lidskou tváří, nebudeme myslet jen na to, jak uhrát výsledek za každou cenu. Výhrou pro nás bude cesta, kterou chceme jít – adekvátní rozvoj jednotlivce a zejména láska ke sportu (fotbalu). Nikdo nejde na hřiště prohrát, všichni by se měli snažit ukázat, co se naučili na tréninku a z toho se urodí konečný výsledek. Jak s výsledkem pak trenéři naloží, to je na nich. Vyhrát však tím, že nebudeme zapojovat všechny, kdo pravidelně trénují a chtějí se zlepšovat, je špatná cesta. Základem rozvoje je hra samotná, i poslední člen kádru potřebuje cítit důvěru a dostat svůj prostor ke zdokonalování. Nikdy nevíme, co bude za rok, za dva a možná právě ten „poslední“ může být v budoucnu naopak tím, kdo potáhne ostatní. Biologický věk je individuální a každý má svůj individuální vývoj, respektujme to.

  Pojďme šířit zdravý rozum v klubu i mimo něj. Největší poctou pro nás bude, když se o našem klubu bude říkat: „Na Xaverově, tam to dělají dobře a ještě se slušně chovají.“ Snažíme se spolu s panem Malinou vytvářet odpovídající tréninkové zázemí v rámci možností, děláme maximum možného, ale bohužel nejsme v areálu svými pány a musíme spolupracovat se Slavií a vycházet si vzájemně vstříc. Buďme hrdí na to, jak rosteme, rozvíjíme se.

  Doufám, že vám tyto řádky otevřou oči, inspirují a nakazí vás a budete ovlivňovat v duchu těchto slov další a podaří se nám opravdu vytvořit „netradiční“ prostředí, kam se budeme těšit a každé setkání v něm bude nabíjející a ne ubíjející. Zároveň touto dobrou reklamou budeme mít jako klub větší šance na další podporu, ať už z řad sponzorů či pomoc od obce, protože podporovat sportující mládež je vždy dobrá investice do budoucna.

  Děkuji vám a přeji řadu hezkých sportovních zážitků a Xaverov, ať je vaším oblíbeným místem.

  Šéftrenér mládeže
  David Lukeš

  Nejnovější zprávy z klubu

  "Hrajem fotbal pro zábavu, nevěšíme nikdy hlavu,

  zvítězíme beze slov, my jsme přece XAVEROV.

  Hej, hej, hej, XAVEROV je nej!

  logo městská část praha 20_png
  praha-logo-gif_566x566_gif
  prazsky-fotbalovy-svaz
  logo1png_228x77.png
  image001jpg_591x152.jpeg
  websitemedialogo-extranegativespacepng_1024x313.png
  logo-rovac-png_500x167.png
  fs-cz-clrpng_3484x1166.png
  ppl-zakladni-barevne-cmykjpg_1776x534.jpeg
  veoliajpg_1500x465.jpeg
  download.png
  renomia-logojpg_853x703.jpeg
  download.jpg
  1png_261x95.png
  autoPoly.png
  imagespng_435x116.png
  partyday-logo.png
  logo[1].png

  Hrdý partner mládeže

  Top