SC XAVEROV Horní Počernice

Oficiální webové stránky klubu

Na Xaverov opět zavítá zimní Tipsport liga

Fotbaloví fanoušci v Praze si ani během zimy neodpočinou. Naopak budou v centru dění, když si hlavní město vybrala jako své kolbiště číslo jedna prestižní Zimní Tipsport liga. Ta má na programu už svůj 21. ročník. Mezi šestnáctkou startujících, kteří jsou rozděleni do čtyř skupin, nechybí prvoligoví Bohemians, hrát bude Olympia Praha – účastník FNL. V Praze se uskuteční hned dvě základní skupiny, hrát se bude tradičně na Vyšehradě a po pauze se turnaj vrací také do Horních Počernic do areálu Xaverova. Na Vyšehradě se odehraje také finále a bitva o 3. místo.

Původní plán pořadatelů zněl, že by se akce měla z pohledu hlavního města účastnit kromě Bohemians i Slavia, jenže nakonec se vršovické derby v Tipsport lize konat nebude, i když by se to fanouškům líbilo. „O start Slavie jsme pochopitelně měli zájem, ale došlo u nich k posunu termínu o pět dní u soustředění v Číně, takže nakonec hrát turnaj nebude,“ poznamenal ředitel turnaje Aleš Kolář.

Slavia podle něj nabídla pořadatelům alternativu, že by do turnaje zasáhl juniorský tým klubu z Edenu. To ale pořadatelé odmítli. „Chtěli jsme mít na turnaji áčka klubů,“ podotkl Kolář, proč pořadatelé nekývli na náhradní slávistickou variantu. Pokoušeli se oslovit ohledně účasti pražskou Duklu, ale ani té se start na turnaji nehodil.

Pro vršovické Bohemians byla neúčast rivala ze stejné městské části zklamáním. Klokani nakonec uvítali, že pořadatelé vybrali jako náhradu druholigovou Olympii Praha. „Prosili nás, abychom nebrali juniorku Slavie a vzali raději Olympii, která podle Bohemky hraje dobrý fotbal,“ prozradil ředitel zimní Tipsport ligy.

A tak se nakonec ve skupině A na Vyšehradě představí Bohemians a tři druholigové celky Olympia Praha, Táborsko a Varnsdorf. Druhá pražská skupina, která se uskuteční v Horních Počernicích, bude co do kvality startujících nejatraktivnější. Prvoligové celky Liberec, Jablonec a Jihlavu doplní Hradec Králové. Proč právě v téhle čtyřce je nejvíce zástupců z HET ligy opět vysvětlil ředitel turnaje. „Ve skupině A jsme počítali s účastí Slavie, ale dopadlo to jinak,“ poznamenal Kolář.

V areálu Xaverova, kde se před lety rovněž hrávala druhá liga, ale nyní působí jen v nižších pražských soutěžích, tak bude k vidění parádní fotbal. „Pro všechny kluby je spádově tahle skupina ideální. A chtěla sem i Jihlava, která bude hrát na začátku ligového jara proti Slavii, tak s ní nechtěla hrát tady na turnaji. Když Slavia odřekla, tak už jsme ohledně celků z první ligy nic neměnili,“ doplnil ředitel turnaje.

V Horních Počernicích je od léta nový umělý trávník, takže týmy nemusejí mít obavu o kvalitu hřiště. K dispozici bude krytá tribuna pro pět stovek diváků. Jelikož se bude hrát ve všední dny, pokusí se pořadatel skupiny, tedy Xaverov, oslovit hornopočernické školy s tím, aby na některé zápasy mohly přijít děti fandit. Při dopoledních výkopech ve všední den je jinak prakticky nemožné přilákat ve větší míře diváky.

Stejně tak odpadá možnost, že by si xaverovští fotbalisté zahráli v rámci přípravy před nebo po skončení programu Tipsport ligy. „Budeme hrát svoje zápasy od šesti hodin večer. Dostat kluky ve všední den dopoledne na zápas, kdy jde o přípravu, to je skoro nemožné. To by si museli brát v práci volno,“ poznamenal Svatopluk Malina, zástupce xaverovského klubu.

Skupina C se bude hrát v Brně, kde se představí i slovenská Skalice, déčko pak ve Frýdku-Místku obsadí třeba slovenský Poprad, či polský Widzew Lodž, jenž momentálně působí ve čtvrté nejvyšší soutěži. Do turnaje naopak nenastoupí Mladá Boleslav, obhájce prvenství. „Soutěž se skládá koncem srpna a v září a Boleslav nebyla v tu chvíli schopná potvrdit svou účast, protože jí nevyšel začátek ligové sezony. Mrzí nás to, ale museli jsme její účast oželet,“ dodal Kolář.

Vítězové skupin postoupí do Final Four, která se uskuteční na Vyšehradě. Pořadatelé naplánovali závěr turnaje na všední dny (24. a 25. ledna), prý kvůli tomu, aby byla jednodušší dohoda se zástupci televizí, které mají o vysílání utkání zájem. Zatím ale není rozhodnuto, která stanice to bude. Jisté je, že šestnáct duelů bude k vidění na TV Tipsport.

Vítězství ve skupině je totiž honorováno čtyřiceti tisíci, triumf v celé Zimní Tipsport lize pak sumou sto tisíc. Pořadatelé ustoupili od systému, kdy mužstva brala finanční odměny za získané body. Na nějaké peníze se mohou těšit i další celky. Ve skupině bude brát tým na druhém místě třicet tisíc korun a třetí v pořadí dostane deset tisíc korun. Ve Final Four je pro poraženého finalistu vypsána odměna šedesát tisíc korun a bronz je ohodnocen částkou o dvacet tisíc menší.

V případě bodové shody rozhoduje o postupu brankový rozdíl, dalším kritériem je počet nastřílených gólů, následně přijde ke slovu vzájemný zápas a pokud by i v tomto případě na tom byly týmy shodně, rozhodl by o postupujícím los. „Vzájemný zápas bereme až jako kritérium číslo tři, jelikož některé týmy hrají v domácím prostředí a měly by výhodu. Pokud někomu přijde jako nepravděpodobné, že by měl rozhodovat o postupu los, tak loni jsme byli od téhle varianty asi šest minut. Pak ale padl gól a na los nedošlo. Musíme být ale připraveni na všechno,“ řekl Kolář.


Program pražské části Zimní Tipsport ligy 2018

Středa 10. ledna
11:00 Jihlava – Hradec Králové (Xaverov Horní Počernice)

Sobota 13. ledna
11:00 Bohemians – Táborsko (Vyšehrad)
11:00 Liberec – Hradec Králové (Xaverov Horní Počernice)
13:00 Olympia – Varnsdorf (Vyšehrad)
13:00 Jablonec – Jihlava (Xaverov Horní Počernice)

Úterý 16. ledna
11:00 Bohemians – Varnsdorf (Vyšehrad)
13:00 Olympia – Táborsko (Vyšehrad)

Středa 17. ledna
11:00 Liberec – Jablonec (Xaverov Horní Počernice)

Sobota 20. ledna
11:00 Bohemians – Olympia (Vyšehrad)
11:00 Liberec – Jihlava (Xaverov Horní Počernice)
13:00 Varnsdorf – Táborsko (Vyšehrad)
13:00 Jablonec – Hradec Králové (Xaverov Horní Počernice)

Středa 24. ledna
11:00 semifinále (Vyšehrad)
13:00 semifinále (Vyšehrad)

Čtvrtek 25. ledna
11:00 o 3. místo (Vyšehrad)
13:00 finále (Vyšehrad)

Článek byl převzat z www.fotbalpraha.cz

Nejnovější zprávy z klubu

"Hrajem fotbal pro zábavu, nevěšíme nikdy hlavu,

zvítězíme beze slov, my jsme přece XAVEROV.

Hej, hej, hej!"

I. B třída sk. B - Praha 2017/2018

ABC Braník BČAFC PrahaČZU PrahaFC Háje jižní Město BFC Tempo Praha BJižní Město ChodovSC Xaverov Horní PočerniceSK Ďáblice BSK Třeboradice BSK Union Vršovice BSokol Dolní PočerniceSpartak KbelySpartak HrdlořezyTJ Kyje
Top